Chlamydia

Chlamydia jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową w Polsce i w Europie. Od początku lat 90. notuje się wyraźny wzrost liczby zachorowań na Chlamydię.

Choroba najczęściej diagnozowana jest u młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Statystycznie największy odsetek zachorowań notuje się między 20. a 30. rokiem życia. Zakażenie Chlamydia trachomatis może niestety umknąć uwadze osoby zarażonej, ponieważ 75% zarażonych nie doświadcza żadnych objawów chlamydii.

Chlamydia jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, dlatego zaleca się przeprowadzenie badań w kierunku ewentualnego nosicielstwa. Chlamydia u ciężarnych kobiet jest groźna z kilu powodów, przede wszystkim zaś ze względu na możliwość przeniesienia zakażenia na noworodka. Ryzyko przeniesienia bakterii sięga nawet 80%, przede wszystkim w przypadku zakażeń kanału szyjki macicy i porodzie drogą pochwową, chociaż opisane przypadki zakażeń Chlamydią u noworodków urodzonych drogą cięcia cesarskiego przy zachowanych wodach płodowych. Noworodki zakażone Chlamydią z reguły cierpią z powodu zapalenia gałki ocznej, spojówek lub płuc.

Wprawdzie ryzyko zarażenia Chlamydią jest duże, ale na szczęście współczesna medycyna oferuje wszystkim zakażonym tą chorobą skuteczną antybiotykoterapię, która pozwala na całkowite wyleczenie. Antybiotyki stosowane w leczeniu Chlamydia trachomatis dostępne są za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Azytromycyna
azytromycyna na chlamydięAzithromycin (Azytromycyna) jest bardzo skutecznym antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń chlamydią, rzeżączką, w przypadku zapalenia cewki moczowej, ureaplasma urealyticum i mycoplasma genitalium. Lek Azithromycin zawiera składniki, które pozwalają na całkowite uwolnienie od choroby w ciągu niespełna trzech dni.

DoksycyklinaUżytkownicy
doksycyklina na chlamydięDoksycyklina jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania, stosowanym w leczeniu wielu typów infekcji, w tym między innymi chlamydii, ureaplasma urealyticum oraz zapalenia cewki moczowej. Doksycyklina zalecana jest zazwyczaj w niższych dawkach niż inne antybiotyki o podobnym działaniu, dlatego jest łatwo tolerowane przez osoby źle tolerujące podobne leki o silniejszym działaniu. Antybiotyk pozwala na przeprowadzenie skutecznej i szybkiej kuracji z przy minimalnym prawdopodobieństwie wystąpienia skutków ubocznych.

Jakie chlamydie są najbardziej popularne?

Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae zwana też Chlamydophila pneumoniae i Chlamydia psittaci. Chlamydia to bakterie o wielkości od 0,2 do 1,5 µm o kolistym kształcie. Jednak to, że są niepozorne, niewielkich rozmiarów, potrafią poczynić szkody, które z życia ludzkiego czy zwierzęcego, robi piekło. Wywołują one zakażenie, które zwane jest od ich nazwy, chlamydiozą. Około 1/5 populacji miała okazję przekonać się, że zakażenie tymi bakteriami, jest nieprzyjemne a czasem i tragiczne w skutkach. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że 80% populacji, zarówno młodzi i starzy, kobiety i męzczyźni, nosi w sobie chlamydie. Jest to bowiem najbardziej rozpowszechniono mikroorganizm a wciąż jest ogromną zagadką dla mikroświata. Przez naukowców chlamydia zwana jest bombą z opóźnionym zapłonem, co do której nie ma nigdy pewności, kiedy wybuchnie, wychodząc z ukrycia.

To głównie chlamydia odpowiada za problemy układu moczowo-płciowego. Zarazić się tą bakterią może każda aktywnie seksualnie osoba, bez względu na wiek czy płeć. Tym czasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bakterią Chalmydia Trachomatis można się głównie zarazić właśnie w ten sposób, przez stosunek płciowy. Chlamydie mogą zainfekować nastolatka, jak i embrion czy małe dziecko. W wyniku badań okazało się, że Chlamydia Trachomatis może mieć rolę w przypadkach artretyzmu – spondylo-artretyzm . Zdaniem specjalistów epidemiologów, w chwili obecnej mamy już do czynienia z epidemią zakażeń tą bakterią a ponadto, wciąż nie wszystkie przypadki infekcji są diagnozowane.

Chlamydia Trachomatis odpowiada za większość stanów zapalnych narządów płciowych u kobiet. Może prowadzić do niepłodności i powikłań w ciąży. Z epidemiologicznego ale i klinicznego punktu widzenia, gatunek chlamydi – chlamydia trachomatis, jest najbardziej istotna. Zalicza się ją do bakterii przenoszonych drogą płciową, przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną oraz podczas porodu, gdzie bakterie przenoszone są z matki na dziecko. Do zarażenia może dojść poprzez stosunek pochwowy, analny (wywołuje zapalenie odbytu) i oralny (stany zapalne jamy ustnej) oraz poprzez sam kontakt z narządami zarażonej osoby. Bakterie przenikają do organizmu przez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę. Do zakażenia może dojść również na basenie czy kąpielisku. Bardzo często jest tak, że zarażone są całe rodziny, szczególnie, gdy u jednej z osób następują nawroty mimo leczenia.

Chlamydia Trachomatis

Bakteria Chlamydia Trachomatis w organizmie człowieka żyje wewnątrz komórek jego organizmu. Za zakażenia odpowiadają ciałka elementarne czyli formy zewnątrzkomórkowe bakterii. Bakteria napotykając niesprzyjające warunki, może przeżyć naprawdę długo, aż warunki się poprawią lub trafi na właściwy dla niej cel czyli cylindryczne lub nabłonkowe komórki ludzkie.

Najczęściej do zakażenia dochodzi w wyniku stosunku płciowego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się głównie kobiety poniżej 25 roku życia, nie będące w stałym związku, często zmieniające partnerów, szczególnie, jeśli nie stosują zabezpieczeń w postaci prezerwatyw. Stosunek bez zabezpieczenia to ryzyko zakażenia bakterią na poziomie 80-90 %. Do zakażenia może dojść również na basenie.

Rodzaj bakterii w obrębie grupy Chlamydia Trachomatis decyduje o tym, jak przebiega zakażenie. Serotyp L1, L2, L3 sprawia, że rozwija się ziarniak weneryczny (ziarnica weneryczna pachwin) serotyp D-K wywołuje śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy jak również nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej.

Aż 2/3 zakażeń ma bezobjawowy przebieg i to jest jeden z największych problemów związanych z tym zakażeniem. W innych źródłach można znaleźć dane, że bezobjawowo rozwija się od 10 do nawet 90% zakażeń. Ponieważ nie ma objawów, nie podejmowane jest i leczenie a to może być powodem powikłań, a także nieświadomego zakażania partnerów seksualnych czy też innych osób z otoczenia.

Co odpowiada za rozwój Chlamydii?

Najważniejszym czynnikiem epidemiologicznym i klinicznym odpowiadającym za rozwój choroby jest gatunek bakterii z rodzaju Chlamydia. Czynnik chorobotwórczy przenoszony jest przede wszystkim drogą płciową, a więc poprzez stosunek dopochwowy lub analny bez zabezpieczenia, seks oralny bez zabezpieczenia, a także w nastęstwie kontaktu z narządami płciowymi zarażonego partnera.

Ponieważ przeważająca większość osób zakażonych chlamydią nie odczuwaja żadnych objawów, dlatego mogą prowadzić do nieświadomego zakażenie wszystkich partnerów seksualnych. Należy wiedzieć, że Chlamydią nie można zarazić się, korzystając z tej samej toalety co osoba zarażona ani też uczęszczają na saune lub basen, z której korzystają nosiciele bakterii.

Chlamydia może zostać przekazana z matki na dziecko w trakcie porodu. Wprawdzie efekty zakażenia nie są zauważalne od razu, ale rozwijająca się infekcja daje o sobie znać po około dwóch tygodniach i może prowadzić do groźnych dla noworodków powikłań – min. do zapalenia płuc.

Jakie są objawy zakażenia chlamydią?

 

Objawy zakażenia Chlamydią Trachomis u kobiet

U kobiet zakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis skupia się na zapaleniu cewki moczowej, śluzowo-ropnym zapaleniu szyjki macicy i zapaleniu odbytu.
Najczęstsze objawy, jakie pojawiają się przy zakażeniu, to zaczerwienienie i obrzęk u ujścia zewnętrznego cewki moczowej, częste parcie na mocz a także ból i pieczenie w czasie jego oddawania.

Gdy dochodzi do zapalenia szyjki macicy, można zaobserwować śluzowo-ropną wydzielinę w zewnętrznym jej ujściu. Ponadto pojawić się może zaczerwienienie, obrzęk tarczy części pochwowej macicy, przesunięcie lub wydłużenie menstruacji a także krwawienie międzymiesiączkowe.

Wynikiem zakażenia Chlamydią Trachomatis mogą być powikłania. W wyniku drogi wstępującej, zakażenie może przenieść się w górę układu płciowego, co może wywołać zapalenie błon śluzowych macicy, jajników lub jajowodów. Innym powikłaniem może być wtedy zapalenie otrzewnej lub tkanki łącznej około wątrobowej. Jeśli zapalenie rozwinie się w obrębie miednicy mniejszej, może spowodować ograniczenie płodności i bólów miednicy.

Jeżeli kobieta w młodości przejdzie zakażenie Chlamydią Trachomatis, w późniejszych latach może to wpłynąć niekorzystnie na przebieg ciąży. Może dochodzić do samoistnych poronień, przedwczesnych porodów, ciąż ektopowych, przedwczesnego pękania pęcherzyków płodowych, większa jest również w takich przypadkach śmiertelność wśród noworodków.

Objawy zakażenia Chlamydią Trachomatis u mężczyzn:

W przypadku mężczyzn zakażenie Chlamydią rozwija się głównie wokoło cewki moczowej, prowadząc do jej stanu zapalnego. U panów o orientacji homoseksualnej może również rozwinąć się zapalenie odbytu lub gardła.

Pierwsze objawy zakażenia pojawiają się przeważnie w 7 do 21 dni od chwili zakażenia. Pojawić się wtedy mogą dolegliwości, do najczęstszych zalicza się przejrzysty lub mlecznobiały, surowiczy lub śluzowaty wyciek z cewki moczowej. Towarzyszyć temu może gorączka, zaczerwienienie i podniesienie temperatury ciała w okolicach krocza, oddawaniu moczu może towarzyszyć ból, rozwinąć może się ostre zapalenie najądrzy. Zapalenie, które obejmie gruczoł krokowy sprawia, że pojawia się tępy ból w okolicach krocza, może on promieniować do jąder, pachwin a często nawet pleców.

Do zapalenia najądrzy dochodzi w około 1 do 3 % przypadków rozprzestrzeniania się stanu zapalnego. Nieleczone, może wywołać zmiany pozapalne takie, które mogą doprowadzić do ograniczenia płodności. Ponadto, zakażenie Chlamydią Trachomatis prowadzić może do przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego i zwężenia cewki moczowej.

Zapalenie błon śluzowych odbytu, zapalenie spojówek, gardła, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, zespół Reitera czy odczynowe zapalenie stawów, spojówek czy cewki moczowej zalicza się do najczęstszych powikłań zakażenia bakterią Chlamydia Trachomatis u obojga płci.

Objawy zakażenia Chlamydią Trachomatis noworodków:

Do zakażenia noworodka Chlamydią Trachomatis dochodzi w chwili porodu, gdy dziecko przechodzi przez kanał rodny matki, która wcześniej została zarażona bakterią. Bakterie głównie gromadzą się wokoło jamy nosowo-gardłowej noworodka, z reguły ma to przebieg bezobjawowy. Zaś u 30 do 50% noworodków zakażenie bakterią objawia się pod postacią zapalenia spojówek lub jamy nosowo-gardłowej. Wtrętowe zapalenie spojówek obawia się zaraz po urodzeniu. Zakażenie w niektórych przypadkach może rozwijać się na przestrzeni 3 miesięcy po porodzie. Dzieje się tak na skutek bakterii, które zajęły jamę nosowo-gardłową dziecka.

Jakie są konsekwencje nieleczonej Chlamydiozy?

Każda nieleczona choroba prowadzi do mniej lub bardziej poważnych konsekwencji. W przypadku zakażenia Chlamydią konsekwencje mogą być jednak szczególnie uciążliwe. Do najpoważniejszych komplikacji, do których prowadzi nieleczona Chlamydią należą:

  • u kobiet z nieleczona chlamydioza może doprowadzić do zapalenie narządów miednicy mniejszej. U 5% kobiet schorzenie może prowadzić do uszkodzenia wątroby
  • ból w okolicach miednicy świadczący o zablokowaniu jajowodów, co z kolei może skutkować niepłodością
  • u mężczyzn choroba może przerodzić się w reaktywne zapalenie stawów lub zespół Reitera
  • u mężczyzn może się pojawić obrzęk jąder

Zakażeń Chlamydią nie należy bagatelizować, ponieważ choroba może prowadzić do poważnych, trudnych do leczenia powikłań.

Rozpoznanie Chlamydii

Chlamydię można zdiagnozować poprzez pobranie wymazu i hodowanie komórkowe.

Wymaz u mężczyzn pobiera się z cewki moczowej po całonocnym wstrzymaniu mikcji lub po 3-4 godzinach nie oddawania moczu. O chlamydii mówi się wtedy, gdy obserwuje się więcej niż 4 leukocyty wielojądrzaste na 10 polach. Zanim się zdiagnozuje chlamydię, należy wykluczyć rzeżączkę i rzęsistkowicę.

Wymaz u kobiet pobierany jest z kanału szyjki macicy. Chlamydia diagnozowana jest gdy stwierdzi się obecność 10 lub więcej leukocytów wielojądrzastych na 5 polach lub 30 w jednym. Wcześniej jednak należy wykluczyć rzeżączkę i rzęsistkowicę.

Metody diagnozstyczne to sondy genetyczne, testy immunoenzymatyczne, testy oparte na PCR.

Jakie leki są skuteczne w leczeniu zakażeń Chlamydią?

Mimo dużej liczny zachorować, Chlamydię można stosunkowo łatwo wyeliminować z organizmy po zastosowaniu właściwego antybiotyku. Dostępne w naszym serwisie leki pozwalają na skuteczną kurację, którą można przeprowadzić na dwa sposoby:

Leczenie Chlamydii penisa / pochwy

Do leczenia tej przypadłości zaleca się 5-cio dniową kurację z zastosowaniem leku Azithromycin 500 mg. W takim przypadku należy przyjąć dawkę 500 mg dnia pierwszego, a następnie dawkę zmniejsza się do 250 mg w ciągu następnych czterech dni.

Leczenie Chlamydii odbytu

Kuracja w przypadku chlamydii odbytu polega na przyjmowaniu przez okres jednego tygodnia doksycykliny w dawce 100 mg.

Leczenie Chlamydii penisa / pochwy oraz odbytu

Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo zarażenia obydwoma typami chlamydii należy przyjmować oba leki równocześnie, jako kompleksową kurację.
Uwaga: mimo pozornego ustąpienia objawów choroby, należy zawsze przyjąć pełną zalecaną dawkę leków.

Jakie są skutki i powikłania nieleczonej chlamydii?

Zakażenie Chlamydią prowadzić mogą do objawów bólowych, zapalnych stawów, zmian w układzie nerwowym, do spadku odporności, do rozwoju różnych schorzeń w tym astmy i alergii. Rozwijające się zapalenie powadzić może do zapalenia około wątrobowego, co objawia się bólami brzucha, mylnie łączonymi z zapaleniem pęcherzyka żółciowego i trzustki. Chlamydiozę często obecnie diagnozuje się u tych kobiet, które zgłaszają się do lekarza z problemem bezpłodności lub gdy występuje problem donoszenia ciąży. Zakażenie może przemieszczać się, dlatego może ono wywołać stany zapalne szyjki macicy, górnego odcinka wewnętrznych narządów płciowych. Górny odcinek narządów rodnych zagrożony jest zakażeniem, gdy często występują stany zapalne i irygację pochwy po stosunku. Stany zapalne mogą prowadzić do powstawania zrostów, ropni i nieprawidłowości, które łączą się z podniesionym ryzykiem niepłodności i ciąży pozamacicznej, w dodatku zmniejsza to szanse na zapłodnienie in vitro.

Zakażenie chlamydią jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kobiet, które są w ciąży. Prowadzić to bowiem może do licznych powikłań ciąży, do przedwczesnego porodu czy przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, hypotrofi płodu. Dodatkowo, zagrożenie związane jest z samym porodem, ponieważ w jego trakcie zakażenie może zostać przeniesione na dziecko. Aż w 80% porodów dochodzi do zakażenia w chwili, gdy dziecko przechodzi przez drogi rodne. Niestety cesarskie cięcie nie jest tu alternatywą, ponieważ odnotowano przypadki zakażenia od kontaktu z wodami płodowymi. U noworodków zakażonych chlamydią dochodzi do zapalenia gałki ocznej, spojówek lub zapalenia płuc. Dzieci często mają niską wagę urodzeniową. Częściej również dochodzi do powikłań po porodowych u kobiet, które zarażone są chlamydią, min. do zapalenia błon śluzowych macicy. Nieleczona chlamydia zwiększa również ryzyko raka.

Czy można kupić lek na chlamydię za pośrednictwem Internetu?

Antybiotyki stosowane w leczeniu Chlamydii – Doksycyklina i Azithromycin, można kupić przez Internet za pośrednictwem naszego serwisu. Proces zamawiania jest bardzo prosty i całkowicie poufny. Od przyszłych klientów oczekujemy jednak rzetelnego wypełnienia kwestionariusza konsultacji medycznej, która jest podstawą wystawienia recepty i przekazania zamówienia do realizacji, a leki powinny trafić pod wskazany adres w ciągu 24 – 48 godzin.

Jak zapobiegać chlamydii – profilaktyka

Coraz młodsze osoby rozpoczynają współżycie seksualne, to sprawia, że właśnie najmłodsze osoby są narażone na zakażenie, ponieważ nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego. Ryzyko jest największe w przypadku młodych osób, które prowadzą bardzo aktywne życie seksualne, często zmieniając partnerów. Dodatkowo ryzyko to jest podnoszone brakiem odpowiedniego zabezpieczenia antykoncepcyjnego, typu prezerwatywa a tymczasem, najprostszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest właśnie stosowanie prezerwatywy, szczególnie przy kontaktach seksualnych o podwyższonym ryzyku.

One Comment - Leave a Comment
  • Kay -

    bardzo trudna choroba do zdiagnozowania,u mnie dwa lata błądziłem odsyłany od i do specjalistów z bólem stawów ,kręgosłupa,powtarzających sie angin,bólóww miednicy w ,jamie brzusznej lekarze sugerowali sie,że nie ma w badaniach stanu zapalnego(OB, CRP w normie) a tak bywa przy chlamidii.nawet lekarze nie wiedzieliże w badaniach serologicznych w surowicy krwi w klasie lgG 5krotny wzrost miana jest oznaką ostrej infekcji do dzisiaj jestem nie zdiagnozowany 🙁

  • Leave a comment

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *