Kłykciny Kończyste

Kłykciny Kończyste są chorobą przenoszoną drogą płciową, która w nie pozwala o sobie zapomnieć. Stosowanie odpowiednich leków przeciwwirusowych pozwala skutecznie pozbyć się wykwitów choroby.

Kłykciny Kończyste, zwane także brodawkami płciowymi zaliczane są do jednej z najczęściej diagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową. Według badań statystycznych niemal 50% zakażeń przebiega całkowicie bezobjawowo, ale kiedy pojawią się objawy choroby widoczne gołym okiem, wówczas przyjmują postać cielistych lub szarych narośli pojawiających się zazwyczaj w okolicach narządów płciowych.

Osoby zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego muszą zdawać sobie sprawę z tego, że do zakażenia może dojść nawet podczas jednego stosunku płciowego. Dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia kłykcinami kończystymi należy bezwzględnie zastosować kurację, która nie tylko pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych w skutkach powikłań, ale przede wszystkim zmniejszy prawdopodobieństwo przekazania wirusa partnerom seksualnym.

Dostępne na rynku leki przeciwwirusowe pozwalają wprawdzie kontrolować i minimalizować częstotliwość występowania wykwitów i nieestetycznych narośli, ale niestety nie są w stanie wyeliminować wirusa HPV z organizmu. Oznacza to, że wirus już na zawsze pozostaje w organizmie zarażonej osoby i może wywołać wykwity w dowolnym momencie, nawet po 15-stu latach utajenia. Stosowanie odpowiednich roztworów, kremów oraz tabletek na kłykciny pozwala na skuteczną kurację objawową. Wystarczy mieć w domowej apteczne odpowiednie antidotum, by kłykciny kończyste przestały straszyć niczym senne koszmary.

aldara na kłykciny kończysteKrem Aldara (imikwimod)
Krem Aldara (imikwimod) to bardzo skuteczny preparat stosowanym do miejscowego leczenia objawów kłykcin kończystych. Krem nie oddziałuje bezpośrednio na wirusa HPV, powodującego charakterystyczne dla schorzenia brodawki, ale modyfikuje odpowiedź immunologiczną i programuje organizm na zwalczanie brodawczaka.

condyline na kłykciny kończysteCondyline
Condyline jest skutecznym lekiem stosowanym w leczeniu kłykcin kończystych o potwierdzonym klinicznie działaniu. Składnik leku przenika do zmian spowodowanych przez wirusa wywołując efekt przeciwmitotyczny prowadzący do nekrozy komórek brodawki.

Warticon (Wartec)
wartec na kłykciny kończysteLek Warticon (Wartec) dostępny jest w formie kremu lub roztworu Lek wnika do wnętrza tkanek brodawek i hamuje proces podziału zainfekowanych komórek. Terapia z zastosowaniem Warticonu prowadzi do całkowitego wyeliminowania brodawek i umożliwia wzrost zdrowych tkanek.

Co powoduje kłykciny kończyste?

Za chorobę Kłykciny Kończyste odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). W 2010 roku zgłoszono 602 przypadki kłykcin kończystych czyli o 50% mniej niż w roku poprzednim. Wskaźnik zapadalności wyniósł 1,58 na 100 000 ludności, w roku 2009 – 3,16. Na podstawie danych statystycznych trudno ocenić czy wartość ta świadczy o faktycznym spadku zachorowań czy może jest efektem spadającej liczby badań serologicznych, których w 2010 roku wykonano 131 910, co stanowi zaledwie 2% badań sprzed 10 lat! Dlatego warto mieć się na baczności decydując się na stosunek płciowy bez zabezpieczenia, a w przypadku podejrzenia infekcji należy bezwzględnie wykonać test badania serologiczne na obecność wirusa. Brodawki płciowe są schorzeniem przenoszonym drogą płciową, która diagnozowana jest przede wszystkim u osób między 17 a 33 rokiem życia, chociaż wirus może ją wywołać u osób w każdym wieku.

Kłykciny kończyste są chorobą przenoszoną drogą płciową, która rozwija się w wyniku infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Obecnie poznano i opisano ponad 100 różnych typów wirusa HPV, z których 40 wykazuje potencjał do zarażania okolicy narządów płciowych.

Niemal 80% wszystkich zakażeń kłykcinami kończystymi wywołanych jest przez jeden z dwóch typów wirusa – HPV-6 lub HPV-11. Do zakażenia brodawczakiem dochodzi z reguły w trakcie stosunku płciowego z osobą będącą nosicielem wirusa. Powstające podczas stosunku mikroskopijne otarcia w okolicy narządów płciowych sprawiają, że wirus bardzo łatwo może wniknąć do organizmu. Niestety wirus może przez wiele miesięcy pozostawać w fazie utajenia, a nieświadomy niczego chory może przenieść go na kolejne osoby. Po okresie latencji wirusa dochodzi do zwiększania jego ilości wirusa w organizmie, co wcześniej czy później skutkuje odpowiedzią immunologiczną i objawami. Sygnały o możliwości zakażenia pojawiają się u 2/3 przypadków w ciągu trzech miesięcy od chwili wniknięcia wirusa do organizmu. Dlatego warto stosować przede wszystkim antykoncepcję barierową, czyli prezerwatywy, które w przeciwieństwie do hormonalnej kuracji antykoncepcyjnej, pozwalają uniknąć zakażenia HPV.

Jakie są objawy kłykcin kończystych?

Wprawdzie zakażenie brodawczakiem nie wiąże się z odczuwaniem bólu, to jednak same oznaki choroby w postaci wykwitów i brodawek mogą być uciążliwe dla osób zarażonych – przede wszystkim z powodu ich lokalizacji. Do typowych objawów kłykcin kończystych należą między innymi:

  • zmiany skórne o wielkość mniejszą niż 1 mm do wykwitów zajmujących nawet kilka centymetrów kwadratowych ciała
  • zarażeni brodawczakiem podczas wywiadu lekarskiego uskarżają się zazwyczaj na nieestetyczne brodawki, pęcherzyki, świąd oraz wysięk z pękających brodawek
  • u osób dotkniętych chorobą zdarzają się przypadki niedrożność dróg moczowych lub niewielkie ilości krwi w moczu. Objawy takie występują, jeśli brodawki zlokalizowane są u ujścia cewki moczowej
  • u chorych na kłykciny kończyste istnieje duże prawdopodobieństwo występowania innych chorób przenoszonych drogą płciową

Czym spowodowane są wykwity i brodawki u osób zakażonych kłykcinami kończystymi?

Ponieważ wirus HPV może pozostawać w stanie utajonym przez wiele miesięcy, dlatego zanim osoba zakażona wirusem zauważy jakiekolwiek zmiany wirus ma dostatecznie dużo czasu, by zainfekować niemal cały organizm. Pojawiające się wreszcie zmiany skórne są efektem reakcji obronnej organizmu, który próbuje zwalczyć infekcję. Niestety dotychczas nie ma skutecznej kuracji, która pozwoliłaby całkowicie wyeliminować wirusa z organizmu i nawet po wielu latach może dojść do remisji choroby.

Kłykciny Kończyste – najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Pojawiły mi się pryszcze na genitaliach. Czy to mogą być brodawki narządów płciowych? Jak mogę to sprawdzić?

Jeśli należysz do osób aktywnych seksualnie, bardzo możliwe jest, że doszło do zarażenia wirusem HPV ( typ 6 i 11). Mogło by to być właśnie powodem zmian skórnych, które następnie mogą zmieniać się w brodawki narządów płciowych – kłykcin kończystych. Problem ten dotyka aż 70% całej populacji, która jest aktywna seksualnie, jest to tym samym jedna z najczęstszych chorób przenoszonych droga płciową.
Zmiany skórne najlepiej jest skonsultować z lekarzem, w przypadku kobiet może być to ginekolog, a w przypadku panów, urolog. Można również udać się do dermatologa lub wenerologa. Specjalista dobierze najbardziej skuteczny sposób leczenia.

Zaszłam w ciążę, a pojawił się brodawki na narządach płciowych. Co powinnam zrobić?

Konieczna jest wizyta u ginekologa, który dobierze najbardziej odpowiednie i skuteczne leczenie. Szczególnie, że bardzo ważne jest to, by podjął on decyzję, jaki rodzaj porodu będzie w tym przypadku odpowiedni, by zminimalizować ryzyko zarażenia brodawkami płciowymi noworodka.

Mam brodawki narządów płciowych, to znaczy, że mam raka?

Brodawki narządów płciowych są wynikiem zarażenia wirusem HPV typu 6 i 11. Zmiany te zalicza się do zmian o charakterze łagodnym, czyli nie nowotworowym. Ryzyko, że te zmiany mogą mieć charakter nowotworowy, jest minimalne. Badania histologiczne zleca się wtedy, gdy zmiany są rozległe, sączące, krwawiące by wykluczyć ich nowotworowe podłoże. Przy tym, kobiety powinny wykonywać wtedy również badanie szyjki macicy.

Jak mogę pozbyć się brodawek narządów płciowych?

By kuracja była skuteczna, musi być odpowiednio dobrana i najlepiej zrobi to lekarz specjalista. Można w tym celu skonsultować się z ginekologiem, urologiem, dermatologiem lub wenerologiem. Wiele jest metod leczenia. Można w sposób chirurgiczny usuwać zmiany, poddać się krioterapii, zabiegowi laserowemu lub zastosować preparaty, które aplikuje się samodzielnie. Najpopularniejsze są obecnie preparaty, które powstały w oparciu o wyciągi naturalne (sinekatechedy) z zielonej herbaty, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

Wydaje mi się, że mam kilka brodawek na narządach płciowych. Z kim należy się skontaktować?

Brodawki narządów płciowych przenoszone są droga płciową dlatego, warto skonsultować się ze specjalistą, w tym przypadku odpowiednim jest ginekolog – wenerolog. Lekarz ten specjalizuje się w chorobach, które przenoszone są droga płciową. Kobieta może skonsultować się z ginekologiem a mężczyzna z urologiem. Zawsze można udać się również po prostu do dermatologa.

Czy to możliwe, aby pojawiły się brodawki narządów płciowych, jeżeli oboje z partnerem jeszcze nie uprawialiśmy seksu?

Prawdopodobieństwo jest naprawdę bardzo małe. To wirus HPV( typ 6 i 11) odpowiada za powstawanie kłykcin kończystych, a przenosi się on drogą płciową. Zarazić się można przez pieszczoty i dotykanie miejsc intymnych osoby chorej. Możliwe więc jest zarażenie się przez dotyk, lecz jest ono minimalne.

Jeśli jestem w ciąży, czy kłykciny kończyste są groźne dla płodu?

Kłykciny kończyste niestety w czasie ciąży rozwijają się szybciej, a w dodatku większość dostępnych preparatów do leczenia zmian skórnych, jest nieodpowiednia dla kobiet w ciąży. Niewielkie zmiany skórne w obrębi zewnętrznych narządów płciowych można usunąć chirurgicznie lub za pomocą lasera. W czasie trwania ciąży, nie ma ryzyka zarażenia płodu. Inaczej to wygląda podczas porodu. Jeżeli dziecko przechodzi przez kanał rodny ma ono styczność z miejscami, które objęte są zmianami chorobowymi. Prowadzi to do zakażenia, które może objawić się w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Są to wtedy zmiany głównie laryngologiczne, chodzi o tzw. brodawczakowatość krtani. Mniej powszechne są w tym wypadku zmiany rozchodzące się na oskrzela czy płuca, lecz gdy do tego dojdzie, prowadzą one do śmierci dziecka.
Z tego powodu zawsze należy poinformować lekarza o ciąży, tak, by mógł dostosować leczenie do bezpieczeństwa ciąży.

W jaki sposób można zarazić się brodawkami narządów płciowych?

99% przypadków zakażenia wirusem HPV następuje w konsekwencji stosunku płciowego z osobą już zarażoną. Może być to stosunek dopochwowy, analny, oralny. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, by zakażenie nastąpiło w wyniku dotyku.

Co sprawia, że problem brodawek narządów płciowych dotyka tak wielu ludzi?

Kłykciny kończyste to choroba, która występuje bardzo często. Specjaliści twierdzą, że zarażonych może być nawet 630 milionów ludzi na całym świecie. To infekcja wirusowa, którą zalicza się do chorób przenoszonych drogą płciową. Problem ten dotyczy przedstawicieli obojga płci, najczęściej osób między 18 a 30 rokiem życia. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyja aktywność seksualna połączona z częstą zmianą partnerów. Zarażenie wirusem prowadzi do rozwoju kłykcin kończystych, które zalicza się do najczęstszych chorób przenoszonych poprzez kontakty seksualne.

Czy mogę być zakażony/a i jeszcze nie mieć widocznych objawów?

Niestety, tak. Zakażenie w wielu przypadkach ma przebieg bezobjawowy. Wirus może przebywać w organizmie długo, w formie utajnionej nawet przez wiele miesięcy a ujawnia się dopiero wtedy, gdy obniża się odporność organizmu. Praktycznie, każda aktywna seksualnie osoba może być nosicielem brodawczaka ludzkiego i pomimo że nie ma objawów, może zarazić swojego partnera seksualnego.

Czy kłykciny kończyste częściej dotykają mężczyzn czy kobiety?

Na kłykciny kończyste narażeni są w równym stopniu i mężczyźni, i kobiety.

Czy brodawki płciowe można usunąć „na zawsze”?

Na skuteczność leczenia kłykcin kończystych ma wpływ wiele czynników. Ogromne znaczenie ma tu również fakt, czy w organizmie nie ma innych wirusów, oraz to, w jakiej kondycji jest sam układ odpornościowy organizmu. Pamiętać trzeba jednak, że u 10 do aż 30% wyleczonych osób po jakimś czasie dochodzi do nawrotu choroby.

Uprawiamy z przyjacielem tylko seks oralny – czy brodawki mogą przenieść się na mnie, jeśli przyjaciel jest tylko nosicielem wirusa, bez aktywnych objawów?
Tak. Odpowiedzialny za kłykciny kończyste wirus, może rozwijać się w drogach oddechowych, np. krtani. Objawy widoczne są jedynie w 1 do 2 % przypadków zakażenia. Nawet więc jeśli u Twojego przyjaciela nie ma widocznych objawów wirusa, możesz zakazić się.

Czy mogę uprawiać seks, kiedy miałam/em/ mam brodawki narządów płciowych? Po jakim czasie od leczenia?

Objawy brodawek narządów płciowych różnią się, głównie jest to kwestia osoby i kondycji jej organizmu. Różnią się zatem i sposoby leczenia. Trudno jest tym samym uogólnić zasad postępowania, oraz tego kiedy i jak długo po zastosowanej kuracji można zacząć uprawiać seks. Ponieważ brodawki płciowe są chorobą, która przenoszona jest droga płciową, o ryzyko powinno się poinformować partnera.

Jaki jest najlepszy sposób leczenia brodawek narządów płciowych?

Objawy a więc i sposoby leczenia brodawek narządów płciowych są różne. Należy tym samym skonsultować się z lekarzem, który dobierze najbardziej właściwy sposób leczenia.

Mam nowego partnera seksualnego – jak sprawdzić, czy ma brodawki narządów płciowych?

Są przypadki, gdy wystarczy spojrzeć, by wiedzieć. Brodawki narządów płciowych uwydatniają się jako wybrzuszenia, zaś w przypadku brodawek płaskich, początkowo widoczna jest inna barwa skóry. Jednak naprawdę często zakażenie nie daje żadnych widocznych objawów. Nie ma więc możliwości wizualnego sprawdzenia, czy partner nie jest zakażony.

Czy można zapobiec zakażeniu wirusem i rozwojowi brodawek płciowych? Czy jest profilaktyka kłykcin kończystych?

Zakażenie wirusem HPV typu 6 i 11 jest najbardziej rozpowszechnionym zakażeniem przenoszonym droga płciową. By ustrzec się zakażenia, należy więc ograniczyć liczbę partnerów seksualnych. Należy również przestrzegać zasad higieny osobistej. Jeżeli u jednego z partnerów pojawią się objawy zakażenia, należy samemu również zrobić test. Tu warto pamiętać, że używanie prezerwatyw nie zabezpiecza przed zakażeniem jest to związane z tym, że narządy płciowe żeńskie stykają się z nasadą penisa, która nie jest okryta prezerwatywą. Warto znać tym samym przeszłość seksualną swojego partnera.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *