Opryszczka Narządów Płciowych

Nie pozwól, by opryszczka spędzała Ci sen z powiek! Pozbądź się wykwitów pęcherzy stosując skuteczne leki antywirusowe.

Zakażenia opryszczką narządów płciowych dotykają w równym stopniu kobiety i mężczyzn. Chorobę powoduje wirus, który przekazywany jest przede wszystkim podczas stosunków płciowych, kiedy to nosiciel przekazuje wirusa swojemu partnerowi. Wirus umiejscawia się z reguły w okolicach narządów płciowych, co objawia się pęcherzami, skupiskami owrzodzeń oraz otwartymi ranami. W 2010 roku zgłoszono w Polsce zaledwie 139 zachorowań na opryszczkę narządów płciowych. Niewielka ilość zgłoszonych przypadków może świadczyć o wyraźnej poprawie sytuacji epidemiologicznej. Dla porównania w 2009 odnotowano 630 przypadków. Na podstawie danych statystycznych trudno ocenić jaki jest faktyczny poziom zachorowań, ponieważ w 2010 roku wykonano jedynie 131 910, co stanowi tylko 2% badań sprzed 10 lat! Za niewielką ilość danych odpowiedzialni są także lekarze, którzy niedopełniają ustawowego obowiązku zgłaszania zachorowań, dlatego dostępne dane należy uważać za niepełne.

Ponieważ na dzień dzisiejszy nie ma żadnego środka, który pozwoliłby na skuteczne wyleczenie opryszczki narządów płciowych, dlatego należy mieć się na boczności i unikać przypadkowych stosunków płciowych bez stosowania antykoncepcji barierowej. Jedyne, co mogą zrobić osoby zarażone wirusem to leczenie objawów z zastosowaniem takich leków jak jak Aciclovir, Valtrex i Famvir. Dzięki właściwej farmakoterapii wirus może być utrzymywany w stadium utajonym przez wiele lat.

heviran na opryszczkę narządów płciowychHeviran (Aciclovir)
Heviran (Aciclovir) odznacza się wysoką skutecznością w zwalczaniu objawów opryszczki na twarzy, narządów płciowych oraz półpaśca. Stosowanie Acykloviru przyspiesza czas gojenia ran i pęcherzy typowych dla infekcji herpeswirusem.

valtrex w leczeniu opryszczki narządów płciowychValtrex (walacyklowir)
Valtrex to lek stosowany w objawowym leczeniu opryszczki narządów płciowych, opryszki na twarzy, a także półpaśca. Kuracja lekiem Valtrex może doprowadzić do zupełnego ustąpienia objawów już 24 godziny po zastosowaniu.

famvir w leczeniu opryszczki narządów płciowychFamvir (famcyklovir)
Famvir jest jednym z najsilniejszych i najskuteczniejszych leków stosowanych w kuracji opryszczki. Famvir może być przyjmowany w przypadkach opryszczki na twarzy, opryszczki narządów płciowych oraz na półpasiec.

W jaki sposób można zarazić się opryszczką narządów płciowych?

Za opryszczkę narządów płciowych odpowiedzialny jest herpes simplex, który przedostaje się do organizmu podczas stosunku płciowego. Większość przypadków powoduje wirus HSV-2.

Powodujący chorobę wirus może się ponadto przenosić wraz z dotykiem, co oznacza, że może zostać przekazany partnerowi w wyniku kontaktu z zakażoną skórą. Wprawdzie nie jest to regułą, ale dostępne dane wskazują, że to przede wszystkim mężczyźni zarażają kobiety niż odwrotnie.

Niestety niemal 90% zakażonych nie rozpoznaje lub nie ma żadnych objawów chorobowych, dlatego bardzo często dochodzi do nieświadomego zarażania kolejnych osób. Przypuszcza się ponadto, że osoby z opryszczką mogą przenosić infekcję, nawet gdy choroba wydaje się być nieaktywna i niewidoczna w formie pęcherzykowatych wykwitów.

Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

U osób zakażonych wirusem objawy opryszczki narządów płciowych pojawiają się najczęściej w ciągu 3 do 7 dni od dnia kontaktu cielesnego z osobą zakażoną.

Charakterystycznymi objawami choroby są niewielkie pęcherzyki lub owrzodzenia zlokalizowane w okolicach narządów płciowych. Zmiany mają zazwyczaj od 1 do 3 mm tworząc z czasami zgrupowania pęcherzy, które nie poddane leczeniu mogą pękać tworząc otwarte rany. Może się zdarzyć, że pęcherze nie będą sprawiały zarażonemu żadnego dyskomfortu, ale najczęściej powodują świąd i pieczenie.

Co może doprowadzić do nawrotu objawów opryszczki?

W przypadku opryszczki narządów płciowych, objawy typu owrzodzenie , zniknąć mogą po kilku tygodniach, w organizmie jednak na stałe pozostaje już wirus, który te objawy wywołuje. Objawy dlatego mają charakter nawracający, z reguły wracają po 3 do 12 miesięcy i to najczęściej, w tych samych miejscach, co wcześniej. Jest tu pewna zależność, im ostrzejsze były pierwsze objawy infekcji wywołanej przez wirusa HSV, tym większe prawdopodobieństwo nawrotu objawów. Każdy z nawrotów ma jednak z reguły coraz słabszy przebieg. Takie objawy trwają wtedy od 3 dni do 2 tygodni. Najczęściej objawy nawracają w chwilach zwiększonego stresu, uszkodzenia skóry, w czasie ciąży lub towarzysząc innym chorobom. Często nawroty są wynikiem niedoboru witaminy z gruby B, a także przewlekły stres.

Jak można zapobiec opryszczce narządów płciowych?

Zapobiegać opryszczce można w taki sam sposób, jak i innym chorobom, które są przenoszone drogą płciową. Są to takie rzeczy jak abstynencja seksualna lub pozostawanie wiernym stałemu partnerowi. Ważne tu jednak jest to, by partner był wcześniej przebadany i by nie był on zarażony wirusem HSV.

Nie uchroni przed zarażeniem stosowanie prezerwatywy. Prezerwatywa co prawda zmniejsza ryzyko, lecz tylko wtedy, gdy pokrywa skórę, z objawami zakażenia lub przed kontaktem z taką skóra chroni. Często jednak prezerwatywa nie zdoła zakryć całości zainfekowanej skóry, nie jest więc skutecznym środkiem profilaktycznym.

Zanim zaplanuje się powiększenie rodziny, warto sprawdzić, czy nie jest się nosicielem opryszczki. Badanie potwierdzające lub wykluczające, jest bardzo proste. Badanie takie można wykonać po zakupie zestawu do pobierania materiału oraz analizy laboratoryjnej. Badanie wykonać można u każdego lekarza, podczas wizyty. Pobiera on wtedy materiał do badań, który jest wysyłany następnie do laboratorium molekularnego. Czas badania to 10 dni roboczych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w „zamawiam badanie”.

Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży – zagrożenia

Jeżeli u kobiety w ciąży, w okresie tuż przed porodem pojawią się objawy opryszczki, jest to wskazanie do wykonanie cesarskiego cięcia. Tylko w taki sposób można uchronić dziecko przed zakażeniem w czasie porodu, gdyby odbywał się w sposób naturalny. Infekcja jest niebezpieczna dla noworodka, ponieważ może prowadzić do zmian w centralnym układzie nerwowym dziecka. Wirus, gdy przedostanie się do organizmu, w pozycji uśpionej wegetuje w zwojach nerwowych.

Najbardziej groźne jest, gdy do zarażenia wirusem opryszczki dojdzie u kobiety w ciąży, tuż przed terminem porodu. W większości przypadków bowiem pierwsze objawy mają najbardziej ostry przebieg a jeśli kobieta zarazi wirusem dziecko, może dojść nawet do śmierci noworodka.

Karmienie piersią przez kobiety z opryszczką narządów płciowych

Nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią, jeżeli zmiany nie występują w okolicach sutków. Jednak niezwykle ważne jest zachowanie dużej ostrożności (częste mycie rąk!), jeżeli bowiem dojdzie do zakażenia noworodka, może mieć ono u niego bardzo ostry przebieg. Te środki ostrożności dotyczą wszystkich członków rodziny, którzy mają styczność z dzieckiem. Pamiętać trzeba, że zmiany skórne w innych miejscach niż narządy płciowe, również mogą być źródłem zakażenia. W czasie karmienia piersią można stosować acyklowir, ponieważ jest on bezpieczny dla dziecka.

Praktyczne porady dla osób zarażonych opryszczką narządów płciowych

Dokuczliwe objawy wirusa można łagodzić przy pomocy domowych metod :

  • paracetamol (lek przeciwbólowy)
  • noszenie przewiewnej bielizny bawełnianej
  • okłady z lodu na zmienione okolicę (woreczek z lodem owinięty w ręcznik)
  • wysuszanie za pomocą suszarki do włosów (bieg 1) zmian najbardziej dolegliwych lub trudno dostępnych
  • w przypadku bolesnego oddawania moczu mikcja w ciepłej wodzie lub polewanie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą.

Opryszczka narządów płciowych – najczęstsze pytania (FAQ)

Jak można uniknąć zakażenia partnera?

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze zmianami skórnymi u zakażonej osoby, które są aktualnie w fazie aktywnej. Dlatego, jeżeli występują objawy opryszczki, należy unikać kontaktów intymnych, a zamiast tego rozpocząć leczenie antywirusowe. Nie jest jednak wykluczone, by zarażać mogły również osoby, które nie mają aktywnych objawów choroby. Zawsze warto więc stosować prezerwatywę, która zmniejsza ryzyko zakażenia.

W jaki sposób można się zarazić opryszczką genitalną?

Do zakażenia wirusem HSV-2 dochodzi w momencie, gdy rozpoczyna się aktywne życie seksualne. Zagrożenie dotyczy obojga płci, chociaż częściej (o około 45%)do zakażenia dochodzi u kobiet. Osoby w wieku 15 do 30 lat zakażają się zdecydowanie częściej, ma to związek z tym, że prowadzą bardziej aktywne życie seksualne, często zmieniając partnerów. Zakażenie nie zawsze jest jednak diagnozowane, lub diagnozowane jest mylnie ponieważ objawy nie są specyficzne.

Jak często mogą występować nawroty opryszczki narządów płciowych?

Nawroty mogą pojawiać się co 4 do 6 miesięcy, w niektórych przypadkach nawet co 2 do 3 tygodni. Każdy nawrót ma jednak łagodniejsze objawy niż wcześniejszy. Nawroty występują częściej u osób, u których pierwsze objawy miały szczególnie ostry przebieg.

Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

Na początku pojawia się obrzęk, pieczenie czy swędzenie, na zaczerwienionej skórze później pojawiają się małe pęcherze, które wypełnia przezroczysta maź. Następnie pęcherzyki te pękają, powstają wtedy nadżerki lub strupki. Zmiany te pojawiając się na narządach płciowych wywołują ból, często problemem jest również oddawanie moczu. Czasem zmiany skórne mogą przenieść się również na uda i pośladki.

Co powoduje opryszczkę narządów płciowych?

Zarówno opryszczkę narządów płciowych, jak i opryszczkę wargową wywołuje ten sam wirus. Jest on oznaczony jako wirus opryszczki wargowej – HSV-1, wirus opryszczki narządów płciowych -HSV-2. Oba te typy podobne są w 70%. Opryszczkę narządów płciowych w 90% przypadkach wywołuje typ HSV-2 , w 10% przypadków HSV-1. Częściej wirusem zakażają się kobiety.

Czy można kupić lek na opryszczkę narządów płciowych przez internet?

Leki stosowane w objawowym leczeniu opryszczki narządów płciowych można kupić przez Internet za pośrednictwem naszej strony internetowej. Tabletki na opryszczkę narządów płciowych sprzedawane są tylko na receptę, dlatego składając zamówienie należy wypełnić formularz konsultacji medycznej, który jest podstawą do wystawienia recepty. Analizując zawarte w formularzu informacje lekarz będzie mógł zdiagnozować chorobę i wskazać sposób leczenia bezpieczny dla pacjenta. Proces zamawiania jest bardzo prosty i całkowicie poufny. Przekazane do realizacji recepty wysyłamy kurierem na wskazany adres w ciągu 24 – 48 godzin.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *