Zapalenie Cewki Moczowej (NGU)

Zapalenie Cewki Moczowej (NGU) nie musi być powodem do wstydu. NGU można skutecznie wyleczyć stosując odpowiednio dobrane leki.

Zapalenie cewki moczowej, jest chorobą przenoszoną przede wszystkim drogą płciową. Chorobę można także spotkać pod anglojęzycznym skrótowcem NGU, czyli Non-Gonococcal Urethritis. Przypadłość ta diagnozowana jest głównie u mężczyzn, chociaż nie można wykluczyć wystąpienia infekcji u kobiet. Czynnikiem etiologicznym powodującym NGU jest w niemal 50% przypadków Chlamydia trachomatis. Za zakażenie mogą także odpowiadać inne bakterie min. Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma genitaliom oraz Trichomonas vaginalis. Innymi czynnikami, które mogą spowodować zakażenie są Candida albicans, herpeswirusy, bakterie, zwężenie cewki moczowej, urazy i ciała obce (np. cewnik).

Zapalenie cewki moczowej to choroba, która diagnozowana jest najczęściej u osób niezamężnych, przed 25 rokiem życia. Zależność ta związana jest z większą aktywnością seksualną, częstymi zmianami partnerów, nie stosowaniem prezerwatywy. Zakażenie jest wynikiem kontaktu osoby zdrowej z błonami śluzowymi zakażonego partnera. W przypadku 75% kobiet i 50% mężczyzn zakażenie przebiega nie dając żadnych objawów, bardzo często jest zatem tak, że osoba chora nawet nie wie o tym. Nie jest więc podejmowane leczenie, a dodatkowo, dochodzi do zakażeń kolejnych partnerów.

Jak w przypadku większości chorób, także w przypadku NGU brak właściwej kuracji może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych z bezpłodnością włącznie. Leczenie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej jest przebiega z zastosowaniem antybiotyków takich jak Azithromycin oraz Doxycycline, które można w bezpieczny sposób kupić za pośrednictwem naszej strony internetowej.

azytromycyna w leczeniu zapalenia cewki moczowejAzytromycyna
Azithromycin (Azytromycyna) jest antybiotykiem antybiotykiem makrolidowym o szerokim spektrum działania zalecanym do zwalczania infekcji bakteryjnych, w tym w leczeniu Zapalenia Cewki Moczowej (NGU), zakażeń pałeczką krztuśca, kiły, błonicy, trądziku oraz zakażeń przewodu pokarmowego.

doksycyklina w leczeniu zapalenia cewki moczowejDoksycyklina
Doksycyklina jest antybiotykiem, którego składnik aktywny – doxycyclinum, wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu infekcji bakteryjnych, w tym w leczeniu Zapalenia Cewki Moczowej, Chlamydii oraz Ureaplasma Urealitycum.

Jakie są przyczyny Zapalenia Cewki Moczowej (NGU)?

Zapalenie cewki moczowej najczęściej powodują bakterie, które przedostają się do cewki moczowej z najbliższego jej sąsiedztwa – bardzo często w trakcie aktywności seksualnej. Do bakterii wywołujących NGU najczęściej należą:

 • Escherichia coli lub inne bakterie stolcowe
 • Gonokoki (Neisseria gonorrhoeae) bakteria przenoszona drogą płciową wywołująca rzeżączkę
 • Chlamydia trachomatis przenoszona drogą płciową bakteria, powodująca szereg schorzeń w zależności od serotypu
  Oprócz wyżej wymieniony czynników NGU może się także pojawić po cewnikowaniu, badaniu instrumentalnym lub urazie mechanicznym.

Co wywołuje zapalenie cewki moczowej?

Do zapalenia cewki moczowej u mężczyzn może dojść w wyniku ostrego seksu, gdy powstają mechaniczne mini uszkodzenia. Często jest to również wynikiem podrażnień chemicznych, jeżeli partnerka używa preparatów plemnikobójczych. Może być to również objawem towarzyszącym przy chorobie gruczołu krokowego lub choroby owrzodzeniowej członka. Może również rozwinąć się u mężczyzn chorych na cukrzycą, lub być wywołane przez zakażenie wirusem opryszczki.

Zapalenie cewki moczowej diagnozuje się podczas wywiadu i badania lekarskiego, a także na podstawie badania wydzieliny z cewki moczowej. Pobranie wymazu powinno być poprzedzone powstrzymaniem się od oddawania moczu przez okres 4 godzin, tak by mocz ie wypłukał bakterii i komórek zapalnych, które są specyficzne dla tego schorzenia.

Zapobieganie nierzeżączkowemu zapaleniu cewki moczowej polega na :

 • abstynencja seksualna
 • unikanie ryzykownych zbliżeń seksualnych
 • pozostawanie wiernym jednej, zdrowej osobie
 • używanie prezerwatyw

Aktywne seksualnie kobiety raz w roku powinny wykonywać test na obecność Chlamydii. Jest to szczególnie ważne ze względu na ryzyko jakie niosą te bakterie w odniesieniu do ciąży i nienarodzonego dziecka. Szczególnie ważne są to badania w grupie kobiet, które aktywność seksualną rozpoczynają przed 20 rokiem życia, mają licznych partnerów, często ich zmieniają i nie stosują prezerwatyw.

Wspomniany test należy wykonać również w ciąży, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka zarażenia dziecka.

Kontrolne badania powinni przechodzić raz w roku wszyscy, bez względu na płeć, ponieważ bardzo często choroby przenoszone droga płciową nie dają żadnych objawów.

Jakie są objawy Zapalenia Cewki Moczowej (NGU)?

Dla większości osób zdiagnozowanie nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej (NGU) może być zaskoczeniem, ponieważ bardzo często infekcja rozwija się bez wyraźnych objawów. Kiedy jednak wystąpią objawy NGU to z reguły związane są z bólem podczas oddawania moczu (dysuria).

O stanie chorobowym mogą także świadczyć:

 • pojawiające się często potrzeby natychmiastowego oddania moczu
 • problemy z rozpoczęciem oddawania moczu
 • w przypadku problemu z oddaniem moczu mogą pojawić się odczucia towarzyszące, takie jak swędzenie, ból, dyskomfort

Wśród dodatkowych objawów należy także wymienić:

 • ból w trakcie stosunku seksualnego
 • wydzielina z cewki moczowej lub pochwy
 • u mężczyzn może się pojawić krew w nasieniu lub moczu

Zapalenie cewki moczowej – dodatkowe objawy

Ważnym, dodatkowym objawem występującym przy zapaleniu cewki moczowej jest szklisty, wodnisty lub żółtawy wyciek z cewki moczowej. Może być to na tyle obfite, że napletek przykleja się do bielizny. Widoczne jest również zaczerwienienie wokoło ujścia cewki moczowej. Może pojawić się również rozdrażnienie, spadek nastroju, złe samopoczucie, przewrażliwienie. Zdecydowanie rzadziej pojawiają się mdłości czy silne bóle brzucha. Bywa, że zapalenie przebiega bez żadnych objawów, a dolegliwość jest diagnozowana dopiero po pobraniu wydzieliny z cewki moczowej do badań. Najczęściej są to badania robione ze względu na dolegliwości, które pojawiają się u partnerki.

Jakie mogą być konsekwencje Zapaleniem Cewki Moczowej NGU?

Nieleczone zapalenie cewki moczowej (NGU) może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego niezwykle ważne jest aby zareagować na infekcję i nie pozwolić jej się rozwinąć. Ponieważ NGU przenosi się zazwyczaj w następstwie odbycia stosunku płciowego bez właściwego zabezpieczenia, dlatego zaleca się wykonanie testów na obecność chorób po każdym takim przypadku, ponieważ NGU może rozwijać się bezobjawowo.
Nieleczone NGU w przypadku mężczyzn wiąże się z ryzykiem obniżenia płodności oraz zapalenia jąder, zaś w przypadku kobiet do zapalenia narządów miednicy mniejszej, a w dalszej konsekwencji do bezpłodności i ciąży pozamacicznej.
U obu płci nieleczone NGU może prowadzić do przewlekłego zapalenia cewki moczowej, a także do zespołu Reitera.

W jaki sposób przebiega leczenie NGU?

Jedną z najlepszych metod leczenia nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej (NGU) jest zastosowanie antybiotyku Azithromycin. Przyjmuje się wówczas sześć tabletek o dawce 250 mg w ciągu pięciu dni – dwie pierwszego dnia kuracji i po jednej przez następne cztery dni.

Leczenie NGU penisa / pochwy

Do leczenia tej przypadłości zaleca się 5-cio dniową kurację z zastosowaniem leku Azytromycyna (Azithromycin) 250 mg. W takim przypadku należy przyjąć dawkę 500 mg dnia pierwszego, a następnie dawkę zmniejsza się do 250 mg w ciągu następnych czterech dni.

Leczenie NGU polega na równoczesnym leczeniu partnerów seksualnych, którym zaleca się w czasie kuracji powstrzymanie się od kontaktów seksualnych do czasu całkowitego ustąpienia choroby.

W terapii NGU zaleca się zazwyczaj:

 • Doksycyklinę – 2x 100 mg przez 7 dni
 • Azytromycynę – jednorazowo 1000 mg

Leczeniem alternatywnym jest podawanie erytromycyny 2 x 500 mg przez 14 dni
Leczenie zapalenia cewki moczowej wywołanego rzęsistkiem pochwowym polega na zastosowaniu Metronidazolu – jednorazowo 2000mg.

Czy można kupić lek na Zapalenie Cewki Moczowej (NGU) przez internet?

Leki stosowane w leczeniu zapalenia cewki moczowej (NGU) można kupić przez Internet za pośrednictwem naszej strony internetowej. Tabletki na NGU sprzedawane są tylko na receptę, dlatego składając zamówienie należy wypełnić formularz konsultacji medycznej, który jest podstawą do wystawienia recepty. Analizując zawarte w formularzu informacje lekarz będzie mógł zdiagnozować chorobę i wskazać sposób leczenia bezpieczny dla pacjenta. Proces zamawiania jest bardzo prosty i całkowicie poufny. Przekazane do realizacji recepty wysyłamy kurierem na wskazany adres w ciągu 24 – 48 godzin.

One Comment - Leave a Comment
 • Leave a comment

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *