Cefiksym (Suprax) 200mg

Tabletki Cefiksym (Suprax) są preparatem stosowanym w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, a w połączeniu z Azithromycinem stanowią kompleksową terapię ukierunkowaną na leczenie rzeżączki.
Działanie Cyfiksymu sprawia, że proces namnażania chorobotwórczych bakterii zostaje zahamowany, dzięki czemu organizm jest w stanie wytworzyć dostateczną ilość obronnych przeciwciał.

Jakie korzyści wynikają z przyjmowania tabletek Cefiksym?

Tabletki Cyfiksym są bardzo skutecznym lekiem o szerokim spektrum działania, w którym aktywnym składnikiem są substancje z grupy cefalosporyn. Cefixime charakteryzuje się wysoką skutecznością w zwalczaniu infekcji bakteryjnych oraz względnie małą toksycznością. W leczeniu chorób wenerycznych zaleca się przyjmowanie tabletek Cyfixime w połączeniu z Azithromycinem – w takich przypadkach wystarczy zazwyczaj pojedyncza dawka, by doprowadzić do wyleczenia pacjenta. Szybka reakcja na podany lek znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Cefixim z powodzeniem stosowany jest w leczeniu następujących schorzeń:

 • leczenie zakażeń spowodowanych przez bakterie Gramm-ujemne, w tym zakażenia pałeczką okrężnicy (Escherichia coli), pałeczkami z rodziny
 • Enterobacteriaceae
 • bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych – zatok i nosa
 • bakteryjne infekcje płuc, np.: bakteryjne zapalenie oskrzeli
 • bakteryjne infekcje ucha środkowego
 • bakteryjne zakażenia układu moczowego
 • bakteryjne zakażenia nerek
 • rzeżączka
 • oraz jako środek zapobiegający infekcjom u pacjentów po przebytych operacjach

W jaki sposób działają tabletki Cefiksym (Suprax)?

Zawarte w tabletkach Cyfiksym cefalosoryny zaliczane są do grupy półsyntetycznych antybiotyków ?-laktamowych o szerokim spektrum działania bakteriobójczego. Wiążąc się z centrami aktywnymi bakteryjnych enzymów: karboksypeptydazy i transpeptydazy, blokują ich działanie hamując tym samym proces syntezy bakteryjnej ściany komórkowej. Bakterie pozbawione zdolności obronnych są bardzo szybko eliminowane z ustroju przez naturalne siły odpornościowe organizmu.
Antybiotyk charakteryzuje się przy tym łagodnym działaniem i stosunkowo niewielką toksycznością, dlatego może być w zasadzie bez ograniczeń przyjmowany przez większość pacjentów.

Kto może przyjmować tabletki Cefiksym (Suprax)?

Ponieważ cefalosporyny zawarte w tabletkach Cefiksym charakteryzuje nieznaczny poziom oddziaływania na organizm, dlatego tabletki mogą być przyjmowane przez większość pacjentów, u których nie stwierdzono nietolerancji na składnik aktywny leku lub którąkolwiek z substancji. Tabletki Cefiksym mogą być stosowane jako kuracja wspomagająca leczenie rzeżączki oparte o Azithromycin.

Kto nie powinien zażywać tabletek Cefiksym (Suprax)?

Zastosowane w tabletkach Cefiksyn cefalosporyny są półsyntetycznym antybiotykiem o stosunkowo niskiej toksyczności. Według klasyfikacji FDA dotyczącej ryzyka stosowania leków w czasie ciąży, zaliczane są one do kategorii B, co oznacza, że w badaniach na zwierzętach nie wykazano zagrożenia dla płodu, ale wpływ na ciąże człowieka nie został potwierdzony w badaniach klinicznych. Ponadto nie zaleca się stosowania Cyfiksymu w przypadku potwierdzonej alergii na antybiotyki zawierające cefalosporyny. Ponieważ producent nie prowadził badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania Cyfiksymu u dzieci poniżej szóstego miesiąca życia, w związku z tym nie zaleca się stosowania leku w tej grupie wiekowej.
Ponadto Cyfiksymu nie powinni przyjmować pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą, chorobami nerek lub jeśli aktualnie przyjmowany jest Warfarin.
Wypełniając formularz konsultacji prosimy o wymienienie wszystkich zażywanych obecnie leków.

W jaki sposób należy przyjmować tabletki Cefiksym (Suprax)?

Niewątpliwą zaletą tabletek Cyfiksym jest łatwość i wygoda związana z przyjmowaniem leku. Skuteczna leczenie rzeżączki możliwe jest zazwyczaj po zastosowaniu pojedynczej dawki leku Cyfiksym o wielkości 400 mg w połączeniu z 1000 mg Azithromycinu. Jak w przypadku wszystkich antybiotyków należy wystrzegać się spożywania alkoholu 48h przed i po zażyciu leku. W większości przypadków powtórne stosowanie Cyfiksymu nie jest konieczne, ale jeśli zajdzie taka konieczność terapię można powtórzyć po przeprowadzeniu badań w kierunku obecności bakterii w organizmie. Badanie powinno być przeprowadzone przynajmniej 14 dni po zakończonej terapii.

Czy są jakieś skutki uboczne wynikające z przyjmowania leku Cyfiksym (Suprax)?

Leki oddziałują na każdego pacjenta w sposób indywidualny. Dlatego ewentualne skutki uboczne, które mogą powodować mogą, ale nie muszą się pojawić. Poniżej prezentujemy jedynie niektóre z niepożądanych objawów, które związane są z przyjmowaniem tabletek Cefiksym.
Niektóre z możliwych efektów ubocznych związanych z przyjmowaniem tabetek Cefiksym:

 • biegunka
 • nudności
 • wymioty
 • niestrawność
 • ból brzucha
 • wzdęcia
 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • gorączka
 • bóle stawów
 • reakcje skórne: wysypka, świąd

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, może doprowadzić do rozwoju innych organizmów, które nie są wrażliwe na antybiotyki, np.: drożdży. Może to prowadzić do rozwoju infekcji np.: pleśniawki. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niepokojących symptomów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu podjęcia skutecznych środków zaradczych. Stosując antybiotyki należy zawsze pamiętać o odpowiednich lekach osłonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.