Kłykciny Kończyste

Kłykciny Kończyste są chorobą przenoszoną drogą płciową, która w nie pozwala o sobie zapomnieć. Stosowanie odpowiednich leków przeciwwirusowych pozwala skutecznie pozbyć się wykwitów choroby.

Kłykciny Kończyste, zwane także brodawkami płciowymi zaliczane są do jednej z najczęściej diagnozowanych chorób przenoszonych drogą płciową. Według badań statystycznych niemal 50% zakażeń przebiega całkowicie bezobjawowo, ale kiedy pojawią się objawy choroby widoczne gołym okiem, wówczas przyjmują postać cielistych lub szarych narośli pojawiających się zazwyczaj w okolicach narządów płciowych.

Osoby zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego muszą zdawać sobie sprawę z tego, że do zakażenia może dojść nawet podczas jednego stosunku płciowego. Dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia kłykcinami kończystymi należy bezwzględnie zastosować kurację, która nie tylko pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych w skutkach powikłań, ale przede wszystkim zmniejszy prawdopodobieństwo przekazania wirusa partnerom seksualnym.

Dostępne na rynku leki przeciwwirusowe pozwalają wprawdzie kontrolować i minimalizować częstotliwość występowania wykwitów i nieestetycznych narośli, ale niestety nie są w stanie wyeliminować wirusa HPV z organizmu. Oznacza to, że wirus już na zawsze pozostaje w organizmie zarażonej osoby i może wywołać wykwity w dowolnym momencie, nawet po 15-stu latach utajenia. Stosowanie odpowiednich roztworów, kremów oraz tabletek na kłykciny pozwala na skuteczną kurację objawową. Wystarczy mieć w domowej apteczne odpowiednie antidotum, by kłykciny kończyste przestały straszyć niczym senne koszmary.

Krem Aldara (imikwimod)
Krem Aldara (imikwimod) to bardzo skuteczny preparat stosowanym do miejscowego leczenia objawów kłykcin kończystych. Krem nie oddziałuje bezpośrednio na wirusa HPV, powodującego charakterystyczne dla schorzenia brodawki, ale modyfikuje odpowiedź immunologiczną i programuje organizm na zwalczanie brodawczaka.

Condyline
Condyline jest skutecznym lekiem stosowanym w leczeniu kłykcin kończystych o potwierdzonym klinicznie działaniu. Składnik leku przenika do zmian spowodowanych przez wirusa wywołując efekt przeciwmitotyczny prowadzący do nekrozy komórek brodawki.

Warticon (Wartec)
Lek Warticon (Wartec) dostępny jest w formie kremu lub roztworu Lek wnika do wnętrza tkanek brodawek i hamuje proces podziału zainfekowanych komórek. Terapia z zastosowaniem Warticonu prowadzi do całkowitego wyeliminowania brodawek i umożliwia wzrost zdrowych tkanek.

Za chorobę Kłykciny Kończyste odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). W 2010 roku zgłoszono 602 przypadki kłykcin kończystych czyli o 50% mniej niż w roku poprzednim. Wskaźnik zapadalności wyniósł 1,58 na 100 000 ludności, w roku 2009 – 3,16. Na podstawie danych statystycznych trudno ocenić czy wartość ta świadczy o faktycznym spadku zachorowań czy może jest efektem spadającej liczby badań serologicznych, których w 2010 roku wykonano 131 910, co stanowi zaledwie 2% badań sprzed 10 lat! Dlatego warto mieć się na baczności decydując się na stosunek płciowy bez zabezpieczenia, a w przypadku podejrzenia infekcji należy bezwzględnie wykonać test badania serologiczne na obecność wirusa. Brodawki płciowe są schorzeniem przenoszonym drogą płciową, która diagnozowana jest przede wszystkim u osób między 17 a 33 rokiem życia, chociaż wirus może ją wywołać u osób w każdym wieku.

Co powodują kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste są chorobą przenoszoną drogą płciową, która rozwija się w wyniku infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Obecnie poznano i opisano ponad 100 różnych typów wirusa HPV, z których 40 wykazuje potencjał do zarażania okolicy narządów płciowych.
Niemal 80% wszystkich zakażeń kłykcinami kończystymi wywołanych jest przez jeden z dwóch typów wirusa – HPV-6 lub HPV-11. Do zakażenia brodawczakiem dochodzi z reguły w trakcie stosunku płciowego z osobą będącą nosicielem wirusa. Powstające podczas stosunku mikroskopijne otarcia w okolicy narządów płciowych sprawiają, że wirus bardzo łatwo może wniknąć do organizmu. Niestety wirus może przez wiele miesięcy pozostawać w fazie utajenia, a nieświadomy niczego chory może przenieść go na kolejne osoby. Po okresie latencji wirusa dochodzi do zwiększania jego ilości wirusa w organizmie, co wcześniej czy później skutkuje odpowiedzią immunologiczną i objawami. Sygnały o możliwości zakażenia pojawiają się u 2/3 przypadków w ciągu trzech miesięcy od chwili wniknięcia wirusa do organizmu. Dlatego warto stosować przede wszystkim antykoncepcję barierową, czyli prezerwatywy, które w przeciwieństwie do hormonalnej kuracji antykoncepcyjnej, pozwalają uniknąć zakażenia HPV.

Jakie są objawy kłykcin kończystych?

Wprawdzie zakażenie brodawczakiem nie wiąże się z odczuwaniem bólu, to jednak same oznaki choroby w postaci wykwitów i brodawek mogą być uciążliwe dla osób zarażonych – przede wszystkim z powodu ich lokalizacji. Do typowych objawów kłykcin kończystych należą między innymi:

  • zmiany skórne o wielkość mniejszą niż 1 mm do wykwitów zajmujących nawet kilka centymetrów kwadratowych ciała
  • zarażeni brodawczakiem podczas wywiadu lekarskiego uskarżają się zazwyczaj na nieestetyczne brodawki, pęcherzyki, świąd oraz wysięk z pękających brodawek
  • u osób dotkniętych chorobą zdarzają się przypadki niedrożność dróg moczowych lub niewielkie ilości krwi w moczu. Objawy takie występują, jeśli brodawki zlokalizowane są u ujścia cewki moczowej
  • u chorych na kłykciny kończyste istnieje duże prawdopodobieństwo występowania innych chorób przenoszonych drogą płciową

Czym spowodowane są wykwity i brodawki u osób zakażonych kłykcinami kończystymi?

Ponieważ wirus HPV może pozostawać w stanie utajonym przez wiele miesięcy, dlatego zanim osoba zakażona wirusem zauważy jakiekolwiek zmiany wirus ma dostatecznie dużo czasu, by zainfekować niemal cały organizm. Pojawiające się wreszcie zmiany skórne są efektem reakcji obronnej organizmu, który próbuje zwalczyć infekcję. Niestety dotychczas nie ma skutecznej kuracji, która pozwoliłaby całkowicie wyeliminować wirusa z organizmu i nawet po wielu latach może dojść do remisji choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.